Kolesarjenje ne oblikuje le nog, temveč celotno telo

2. 10. 2023
Deli
Kolesarjenje ne oblikuje le nog, temveč celotno telo (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste vedeli, da kolesarjenje učinkovito oblikuje postavo? Ne vpliva le na videz nog, ki so med aktivnostjo najbolj dejavne, ampak tudi topi zaloge maščevja, ki se nabira po drugih delih telesa.

Kolesarjenje je vse bolj priljubljena aktivnost tudi pri nas. Je enostavna, samo kolo pa nam lahko predstavlja tudi prevozno sredstvo v službo ali po drugih opravkih. 

Kolo kot pripomoček pri hujšanju

Skrb za dobro telesno pripravljenost in izgub­ljanje odvečnih kilogramov je na kolesu lahko prav prijetno. Kolesarjenje je izziv, oblika prevoza, lahko je tudi družabni dogodek, če si ga tako organizirate.

Res je, da so med omenjeno aktivnostjo najbolj aktivne noge, vendar s kolesarjenjem v resnici kurite maščobo po celotnem telesu. Ravno kolesarjenje vpliva tudi na maščobo v trebušni votlini (t. i. visceralno maščevje), ki je povezano z različnimi značilnimi obolenji sodobnega zahodnega sveta. Kolo vam torej pomaga izoblikovati celotno telo.

Kolo lahko izkoristite kot prevozno sredstvo za vsakodnevne opravke, pri čemer mimogrede tudi kurite kalorije, ne da bi na to sploh mislili. S tem ste prihranili čas, ki bi ga morda porabili za iskanje parkirnega mesta, pa kakšen evro tudi. In poslali v ozračje kakšen gram plinov manj. V deželi, kjer je celo iz središč največjih mest le lučaj do narave, ste s kolesom zelo hitro sredi cvetočega travnika ali gozda.

Primerna aktivnost tudi v primeru težav s sklepi

Morda ste v slabi kondiciji in imate težave s precej povišano telesno težo, pa še bolečine v sklepih vas pestijo. Ali pa vas tarejo kakšne druge bolečine, zaradi katerih ne morete teči, kar bi morda počeli sleherni dan, če bi le lahko.

Ob so­očanju s takimi tegobami je kolesarjenje ena boljših rešitev. Če seveda ni že tako ali tako vaš najbolj priljubljen poletni šport.

Ko boste sedli na kolo, teže ne bodo nosile noge, ampak dvokolesna naprava pod vami. Bodo pa noge zato pridno poganjale kolesi, kar vseeno poskrbi za aktivnost telesa.

Čeprav ste morda v slabi kondiciji, boste s kolesarjenjem toliko energije, kolikor bi je pri teku ali na kakšen drug način le težko, saj bi vas prej ustavile bolečine ali utrujenost.

Kaj morate vedeti, če ste začetniki?

Najboljši nasvet je: ne pretiravajte. Noge in tudi zad­nja plat pač potrebujejo čas, da se privadijo na dolgotrajno sedenje. Če se boste preveč zapodili, utegnejo biti posledice za kolesarske načrte pogubne – če se vam kolo na začetku priskuti, ga ne boste tako zlahka vzljubili.

Če ste v slabi kondiciji, se nikar ne vzpenjajte kar takoj v klanec. Najprej se preizkusite na ravnini, pri tem pa lahko računate, da se boste v eni uri 'olajšali' za kakšnih 300 kilokalorij, ne da bi se pri tem kaj dosti naprezali.

Začnite denimo kolesariti vsak drug dan in vsakič za nekaj minut podaljšajte čas vožnje. Ko vam bo šlo bolje, najprej malo pospešite na klančkih, čez katere se peljete na sicer ravninski poti, potem šele poskusite tudi s kakšnim nekoliko bolj zahtevnim vzponom.

Sčasoma boste vse bolj napredo­vali in se morda nekega dne v strm klanec peljali s hitrostjo, kakršna bi se vam nekoč zdela nepredstavljiva. In pri tem prav otroško uživali, da o kalorijah, ki jih puščate na njem, niti ne govorimo!

Od vsega pa je najpomembneje, da v kolesarjenju uživate. V Sloveniji imamo malo morje čudovitih kolesarskih poti in kolo je sijajno sredstvo za odkrivanje novih krajev. Izbirajte poti, ki so vam všeč - tako bo aktivnost postala užitek in ne napor, ki ga opravljate samo zato, da bi izgubili odvečne kilograme.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek