Kako shraniti moko, da bo zdržala dlje in je ne bi napadli molji? In kako je sploh videti, če se pokvari?

15. 6. 2023
Deli
Kako shraniti moko, da bo zdržala dlje in je ne bi napadli molji? In kako je sploh videti, če se pokvari? (foto: Profimedia)
Profimedia

Zagotovo imate doma vsaj eno vrečko moke. In če ne pečete prav pogosto, ste v njej morda že našli molje. Morda pa ste zaznali nenavaden vonj? Tako podaljšate življenjsko dobo moki. 

Prvi korak: moke nikoli ne shranjujte v papirnati vrečki, v kateri ste jo kupili. 

V svoji najosnovnejši obliki je moka pridobljena z mletjem žitnih zrn v prah. Žitno zrno je sestavljeno iz treh delov: endosperme, alevronske plasti in ovojnice. Bela moka vključuje samo endospermo, medtem ko polnozrnata vsebuje tudi ovojnico. Seveda obstaja veliko drugih vrst moke, na primer, tiste iz oreščkov, vendar so te najosnovnejše. 

Ker bela moka vsebuje manj maščobe, se ponavadi obdrži najdlje. Polnozrnata moka lahko vsebuje dvakrat več maščob in lahko postane žarka. 

Kako shraniti moko

Moko je najbolje shraniti v neprodušni posodi, idealne so tiste iz stekla. Tudi vrečka za živila z zadrgo deluje. 

Razlog, zakaj moke ni priporočljivo hraniti v originalni embalaži: ker je vlaga velik sovražnik moke. Papir pa bo pritegnil vlago iz raka.

Seveda bi bilo idealno, če bi kupili le toliko moke, kolikor jo potrebujete in jo nameravate relativno hitro porabiti. Toda nihče od nas ne živi v idealnem svetu, še posebej danes. 

Drugi način, kako moki podaljšati življenjsko dobo: v neprodušni posodi jo shranite v hladilniku. Ali v zamrzovalniku – tako bo zdržala tudi leta.  

Če imate prostorsko stisko in moke ne morete shraniti v hladilniku ali v skrinji, bo bela moka v kuhinjski omari držala od tri do devet mesecev. Če je prej ne napadejo molji seveda. Polnozrnata pa bo postala žarka zelo hitro. 

Kako je videti pokvarjena moka? 

Moka je v grudicah ali pa boste v njej našli mokarje in molje. Sveža moka je belo-rumena, pokvarjna spremeni barvo. Za pokvarjeno moko je tudi značilen spremenjen vonj, in sicer po plesnivem ali žarkmem. Okus pa je ponavadi grenak, navajajo na strani NIJZ:

Tu pa je še nekaj idej za slastne recepte, ki jih preprosto morate poskusiti: