Meso ali presna mesnina?

3. 11. 2013
Deli
Meso ali presna mesnina? (foto: Profimedia)
Profimedia

V številnih živilskih trgovinah imamo na voljo predpakirana živila, po katerih kot potrošniki pogoto posežemo. Med takšnimi izdelki je tudi meso. Ste pri nakupu previdni? Ali vedno preberete označbo na izdelku?

Na ZPS jih je tokrat zanimalo, kako kakovostno je pakirano mleto mešano meso.

Rezultati so presenetljivi. Le trije izmed osmih vzorcev, kupljenih kot mleto mešano meso, so bili tudi zares mleto mešano meso, preostali pa so vsebovali različne dodatne sestavine in zato spadajo med presne mesnine – torej meso 'z dodatki'.

Mleto meso je v Uredbi (ES) št. 853/2004 opredeljeno kot 'izkoščičeno meso, ki je bilo sesekljano na koščke in vsebuje manj kot 1 odstotek soli'.

Dodati mu je torej dovoljeno le nekaj soli, če pa so mesu dodani kakršnikoli drugi dodatki, mora proizvajalec obvezno izdelek označiti kot 'presno mesnino'.

Ali so dodatki res potrebni?

Na ZPS jih je presenetilo, da so določeni izdelki predpakiranega mletega mesa, ki so bili potrošnikom poudarjeno predstavljeni kot mleto mešano meso, vsebovali tudi druge sestavine (prehranske vlaknine, škrob, barvilo, sredstvo za uravnavanje kislosti).

Hkrati pa poudarjajo, da mletemu mesu ni treba dodajati drugih sestavin, če je osnovna surovina, torej meso, sveže kakovosti ter če je tehnološki proces higiensko in strokovno voden ter nadzorovan.

Berite označbe!

Vedno preberite označbo na izdelku, še posebej, ko tega izbirate prvič.

Ni dovolj, da kupujete zgolj na podlagi glavne predstavitve izdelka in njegovega videza, ampak je treba prebrati tudi njegove sestavine in se tako prepričati, ali je mleto meso res samo mleto meso ali pa vsebuje 'dodatne' sestavine, in je torej presna mesnina.

Več informacij in nekaj nasvetov si preberite v članku Test ZPS predpakiranega mešanega mletega mesa.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek