Prehranski strokovnjak razkril resnico, ki jo morate poznati o jušni kocki in vegeti

12. 10. 2023
Deli
Prehranski strokovnjak razkril resnico, ki jo morate poznati o jušni kocki in vegeti (foto: Profimedia)
Profimedia

Strokovnjak je razkril, kaj se zares nahaja v jušni kocki in vegeti ter kaj to pomeni za naše zdravje.

Vegeta ali jušna kocka sta pripomočka, ki v kuhinji lahko hitro in enostavno obogatita številne jedi. A zagotovo ste kdaj že slišali, da je uporaba teh izdelkov izredno škodljiva in da se jima je treba na vsak način izogniti.

V poplavi informacij včasih težko vemo, kaj je res in s čim dejansko ogrožamo naše zdravje. O tem pogosto spregovori tudi Jernej Ogrin, mag. inž. prehrane, ki na svojih družbenih omrežjih razbija prehranske mite in dokazuje, da mnoga prepričanja preprosto nimajo strokovne podlage.

Pred kratkim je Jernej spregovoril ravno o uporabi vegete in jušnih kock.

Katere sestavine se skrivajo v vegeti?

"Vegeta in jušne kocke so na zelo slabem glasu. Jaz mislim, da se jim dogaja krivica. 

Zakaj? Dajmo si pogledati sestavo vegete: sol, sušena zelenjava, dva ojačevalca arome, sladkor, začimbe, koruzni škrob, riboflavin (ki je eden od vitaminov B kompleksa). 

Tukaj nas ne 'zbode' čisto nič drugega, kakor tista dva ojačevalca arome: mononatrijev gluramat (oziroma MSG) in dinatrijev inozinat. Ti dve snovi sta odgovorni za tisti značilen okus, ki ga vegeta ima," v svojem videoposnetku pojasnjuje Jernej.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jernej Ogrin (@jernejogrin)

Kako aditivi vplivajo na zdravje?

Kljub temu, da aditivi zvenijo morda nevarni, Jernej poudarja, da zanje veljajo stroge zahteve in pravila. Če nek aditiv ne bi bil varen za uživanje, ga proizvajalci v izdelkih ne bi smeli uporabljati.

"Verjamem, da se ta dva ojačevalca mogoče res zdita nekaj neverjetno groznega, ampak glede na to, da sodita med aditive, zanju veljajo vse ostale zahteve in pravila kot za ostale aditive. To v glavnem pomeni, da sta za nas varna za uživanje, tudi če smo jim izpostavljeni redno."

Kakšne težave lahko aditivi povzročajo?

Aditivi so najbolj problematični za tiste, ki so nanje občutljivi. To velja tudi za primer snovi MSG, ki se nahaja v vegeti.

"Res je sicer, da so nekateri ljudje občutljivi na MSG, tako, kot smo lahko občutljivi praktično na katero koli živilo ali snov. To niti približno ni dovolj dober razlog za neko 'globalno paniko'. Jaz sem preobčutljiv na aspirin. Ali to pomeni, da noben ne bi smel jemati aspirina?

Če želite, se tem snovem lahko izogibate, vendar to ni niti približno dober razlog, da se širijo napačne informacije," še dodaja Jernej. Ob tem poudarja, sa je seveda dobro biti zmeren pri uporabi takšnih izdelkov; predvsem zato, ker prispevajo k skupnemu vnosu natrija oziroma soli.

Lahko vegeta in jušne kocke pripomorejo k prekomerni telesni teži?

Uporaba izdelkov, ki vsebujejo ojačevalce okusov, je torej varna; v resnici številni izdelki vsebujejo omenjene snovi, ne samo vegeta in jušne kocke.

Jernej pa vseeno opozarja, da lahko takšne snovi posredno pripomorejo k prekomerni telesni teži.

"Kje pa vidim potencialno težavo ojačevalcev okusov in arom? V tem, da lahko naredijo hrano, ki že tako ni najbolj ugodna po sestavi, še bolj okusno. Potem te hrane še lažje zaužijemo več, kot bi je potrebovali ali pa več, kot je priporočeno.

Indirektno lahko te snovi torej vodijo v večje konzumiranje hrane z manj ugodno sestavo, kar lahko vpliva na to, da imamo previsoko telesno maso, to pa za naše zdravje seveda ni v redu. Ampak to isto bi lahko rekli tudi za sol, sladkor, maščobo, hrustljavo teksturo in tako naprej."

Če v svoje jedi vključujete vegeto ali jušno kocko, torej s tem v resnici ni nič narobe. Pomembno je, da ste zmerni pri uporabi ter seveda količini hrane, ki jo zaužijete. Obenem pa seveda ne pozabite na pestro, uravnoteženo prehrano, ki bo vašemu telesu zagotovila vsa potrebna hranila.

Ste vedeli, da je Jernej bil tudi gost v Aktivni podkastu? Pogovoru z njim prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek