Otroška psihologinja: "TO je najboljša metoda za vzgojo srečnih otrok, ki je med starši najmanj priljubljena"

14. 3. 2024
Deli
Starši se pri vzgoji trudijo po svojih najboljših močeh in znanju. (foto: Profimedia)
Profimedia

Ena izmed glavnih želja vsakega starša je nedvomno tudi ta, da so njegovi otroci zdravi in srečni. 

Pri vzgoji se vsak izmed staršev potrudi po svojih najboljših močeh in znanju. Kljub temu pa so včasih za kakovostno vzgojo potrebne še dodatne spretnosti, ki nekaterim manjkajo, ker se jih niso nikoli naučili, morda niti zavedali.

Če ste med starši, ki si želijo vzgojiti srečne otroke, vas bo gotovo zanimalo, kakšna je najučinkovitejša metoda vzgoje, ki je po mnenju otroške psihologinje, Tovah Klein tudi ena izmed težjih in manj priljubljenih.

Ne spreglejte:

Ne rešujte otrokovih težav in dovolite, da čuti vso paleto čustev

Kleinova, ki je med drugim tudi avtorica knjige »Kako malčki uspevajo«, poudarja, da morajo starši ob težnji, da vzgojijo zdrave otroke, tudi dovoliti, če da otroci čutijo tudi čustva žalosti in nesreče. Četudi to na prvi pogled deluje kontradiktorno, saj bi starši radi olajšali otrokovo morebitno trpljenje, se reševanje njihov problemov ne obrestuje.

»Starši pogosto mislimo, da je pravi način vzgoje srečnih otrok v tem, da jih osrečimo. Toda otroci znajo najti veselje in srečo, toda pri tem ne gre za to, da morajo veselje čutiti ves čas. Otrokom je potrebno dovoliti, da lahko izrazijo vsa čustva. Tudi jezo, razočaranje in žalost,« meni psihologinja.  

Starši pa ob tovrstnih izražanjih čustev pogosto pričnejo ukrepati in jih blažiti, kot so morda to z njimi počeli njihovi starši. Med to je lahko spadala na primer ponudba, da otrok dobi novo igračo ali čokolado, da bi bil spet zadovoljen in srečen. S tovrstnim dejanjem se otroku odvzame možnost, da sprejme in predela svoje občutke ter se nauči kako se pomiriti z njimi, kar je dobra popotnica za življenje, ki je včasih polno raznovrstnih izzivov.

Otrokovih stisk ne ignorirajte, temveč ga naučite, da jih izrazi in se spoprime z njimi

Po drugi strani pa tovrsten način vzgoje ne pomeni, da svojega otroka povsem ignorirate, ko se sooča z intenzivnimi občutki. Lahko mu pomagate tako, da se ob čustveni stiski počuti varno, da lahko izrazi svoje občutke z besedami in jih globoko prediha.

»Naša moč izvira iz dejstva, da lahko doživimo globoka in intenzivna čustva, kot sta na primer jeza in žalost, ter jih dovolimo občutiti skozi telo, da postopoma sama izzvenijo. Ob tem je otroku nadvse dobrodošlo zavedanje, da sta starša še vedno prisotna, da nista jezna in ga ne bosta kar zapustila,« poudarja Kleinova.

Kot starši lahko svojemu otroku podate še eno izmed poglavitnih lekcij, ki pripomore k sreči. To je, da sebe in njega spomnite, da se razpoloženje spreminja in da ima v sebi moč, da lahko vedno premaga vse težave.   

Povzeto po: cnbc.com

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek