V humanitarnih društvih vlada kaos: nekateri si za delo želijo plačilo, drugi s svojo donacijo povzročajo dodatno delo

8. 8. 2023
Deli
V humanitarnih društvih vlada kaos: nekateri si za delo želijo plačilo, drugi s svojo donacijo povzročajo dodatno delo (foto: Profimedia)
Profimedia

Ko so Slovenijo zajele močne poplave smo prebivalci stopili skupaj in dokazali, da smo si pripavljeni pomagati.

Pa vendar je med Slovenci zavladal pravi kaos. Nekateri donirajo stvari, ki jih prizadeti sploh ne potrebujejo. Nekateri za pomoč drugim celo želijo plačilo.

Pri društvu Humanitarček vlada kaos

"Posredujemo nujno obvestilo vsem prostovoljcem. Prosimo, da ga predate naprej, ker drugače se iz tega kaosa ne bomo rešili," so zapisali v svoji Facebook objavi.

Pojasnili so, da številni ljudje želijo pomagati tistim, ki so jih prizadele poplave, vendar zaradi slabe organiziranosti nastaja prava zmeda.

"V zadnjih 2 dneh tudi mi dragocen čas izgubljamo z odvažanjem vaših donacij stran od družin. Ne skrbite - zelo so hvaležni, ampak kaj bo družini iz Osrednje Slovenije 50 paketov toasta? Pa družini iz Gorenjske dva polna kombija oblačil? V Zg. Savinjski pa recimo družina z novorojenčkom dobila poln prtljažnik plenic številka 4, malčica pa je šele pri številki 1.

Vse to so dobrosrčne akcije, a neskoordinirane. Vsak želi pomagati - ampak predstavljajte si, da vam povsem zalije hišo, ki je polna blata, vode. Kam boš dal vse to?

Zavrniti ne moreš, ker deluješ nehvaležen. In ljudje to sprejmejo ... zvečer pa obupani pišejo nam, da pridemo po cele skladovnice kruha, ki bi lahko šel še k 40 družinam," pojasnjujejo pri društvu.

Nekateri so pripravljeni pomagati prizadetim, a si v zameno želijo plačilo

"Ker nas v zadnjih dveh dneh zasuvate z vprašanjem, če vam pripada plačilo malice, kilometrine in podobno: PRI NAS NE. Humanitarček je društvo za promocijo humanitarne dejavnosti, ki verjame, da je prostovoljstvo povsem prostovoljno.

Da s seboj prineseš svojo 'coto', čistilo in sendvič. Ravno zato tudi ne zbiramo sredstev za takšen namen, ampak izključno za sanacije. Četudi je kje kako drugače, mi verjamemo v svoj način dela - in smo ponosni nanj.

Verjamemo namreč, da nam skupaj lahko uspe na povsem prostovljni in prostovoljski bazi. Kajti tudi sami smo to. In ja - tudi nam je poplavilo zasebne avtomobile v prvem dnevu, si ne izplačujemo malice in bi krvavo rabili tuš," pravijo.

Če želite pomagati...

Če si tudi vi želite priskočiti na pomoč, je ključno, da se povežete s temu namenjenimi društvi in predvsem upoštevate vse napotke, ki jih dobite. Tako pomoč postane maksimalno učinkovita in na ta način lahko skupaj pomagamo čim več ljudem.

Kako pomagati z donacijami?

Vse, ki bi želeli donirati, pri društvu naprošajo, naj se obrnejo na temu namenjene centre.

"Zato so zbirni centri. Če kdo od prizadetih zanj ne ve, mu ga pomagajte poiskati. Prosimo vas, v imenu vseh prizadetih v poplavah, da jih ne zasuvate s stvarmi. Še manj pa s pohištvom," še poudarjajo.

Kaj prinašati v zbirne centre?

  • Voda: večji kanistri, ne prinašajte 0,5 l ampak vsaj 1,5 l;
  • Čistila: velike embalaže, univerzalna čistila;
  • Pripomočki: metle, krpe, gobe, lopate, vedra, samokolnice;
  • Brisače;
  • Higienski pripomočki: vložki, plenice;
  • Hrana: konzervirana in takšna, ki se lahko pogreje na plinskih taborniških gorilnikih.

Kako pomagati na terenu?

Pri društvu pojasnjujejo tudi, da ima vladna aplikacija še nekaj težav, zato so sami delili napotke, kako na teren.

"Prosimo, da se zapeljete v sama središča mest, do zapor in ne iščete obvozov ter plezate vsepovsod. Prosimo, da sami poveste domačim, kam ste šli in kdaj se vrnete. Odprte so regije: Zg. Savinjska, Črna, Dravograd, Osrednja Slovenija."

Aplikacija Poplave 2023 ni dostopna prek trgovin Google ali Apple Store, temveč gre za prijavni obrazec na spletni strani. Na povezavi TUKAJ lahko izberete, kakšno pomoč nudite. 

Pri društvu so zapisali tudi tri nujna pravila, ki jih morate upoštevati, če pridete na teren sami:

  • Povprašajte, kje je pomoč potrebna;
  • Držite se navodil;
  • Če vas pristojni CZ ali PGD ne usmerijo, vprašajte domačine - ne začnite sami kopati ali odstranjevati, da vas na koncu ne pokoplje plaz.

Stvari, ki jih morate imeti s seboj:

  • Nujna je ustrezna obutev (na mokrih področjih še škornji, Črna, Dravograd itd. pa predvsem visoki gojzarji);
  • Lopata, po možnosti samokolnica, kramp;
  • Vreče za smeti, zelo so uporabni tudi zložljivi prenosni koši za odnašanje listja;
  • 'Powerbank', da ga lahko posodite;
  • Lastna malica;
  • Avto napolnite z gorivom, saj ne veste, kam vse boste morale iti;
  • Velik plato vode z 1,5 l plastenkami, ali še bolje kanistri.

V kolikor si želite pomagati tudi sami, upoštevajte napotke, ki jih prejmete in se povežite s temu namenjenimi društvi, ki vam bodo pojasnili, kako lahko resnično maksimalno pomagate.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek