Izogibajte se jim: TE priljubljene osvežilne pijače v resnici povzročajo dehidracijo

27. 6. 2023
Deli
Izogibajte se jim: TE priljubljene osvežilne pijače v resnici povzročajo dehidracijo (foto: Instagram Kourtney Kardashian (Posnetek zaslona))
Instagram Kourtney Kardashian (Posnetek zaslona)

Morda se vam zdi, da vas določene pijače odžejajo, a vas v resnici lahko hitro pripeljejo do dehidracije. Preverite, katere so te pijače.

Sladke gazirane pijače

Številne gazirane pijače vsebujejo tudi kofein, ki spodbuja izločanje urina. Zaradi tega večkrat opravljamo malo potrebo, kar lahko hitreje privede do dehidracije. Enako velja tudi za energijske napitke.

Tudi v splošnem prekomerno uživanje sladkih gaziranih pijač predstavlja tveganje za debelost, sladkorno bolezen tipa 2 in ostale resne zdravstvene težave.

Domač ledeni čaj

Tudi nekateri čaji vsebujejo kofein, ki deluje kakor nekakšen diuretik. Če pripravljate domač ledeni čaj je zato ključno, da izbirate takšnega, ki ne vsebuje kofeina.

Limonada ali pomarančni sok

Si tudi vi poleti radi privoščite hladno limonado? Žal pa imajo tudi citrusi diuretične učinke, zaradi česar lahko spodbujajo izločanje urina in posledično pripomorejo k dehidraciji.

Alkoholne pijače

Verjamemo, da si v vročih dneh z veseljem natočite pivo ali svoj najljubši koktejl, vendar tudi alkoholne pijače delujejo kakor diuretiki in zato lahko pripeljejo do dehidracije.

Težava so torej pijače, ki spodbujajo izločanje vode iz telesa in tako pripomorejo k dehidraciji. V kolikor uživate pijače z diuretičnim učinkom, bodite pozorni, da ob tem popijete tudi zadostno količino vode. Pomembno je tudi, da opazujete svoje telo in se ob morebitnih znakih dehidracije posvetujete z zdravnikom.

Vir: healthline.com

Morda bi vas zanimalo tudi:

Dajana Smolnik o motnjah hranjenja in zdravemu odnosu do hrane

V novi epizodi Aktivni podkasta je z nami Dajana Smolnik, mag. dietetike, ki ozavešča predvsem o motnjah hranjenja in motnjah prehranjevanja ter ljudem pomaga, da vzpostavijo zdrav odnos do hrane.

V pogovoru nam je pojasnila, kako lahko prepoznamo neustrezen odnos do hrane in kako ga lahko izboljšamo, v čem se razlikujejo motnje hranjenja in motnje prehranjevanja, kdo je najbolj nagnjen k motnjam hranjenja ter še veliko več.

Prisluhnite epizodi tukaj:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek