Kaj vpliva na okus otrok

26. 10. 2016 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Kaj vpliva na okus otrok (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Novejše raziskave so pokazale, da je od prvih okusov, s katerimi se otrok seznanja že pred rojstvom in skozi materino mleko, odvisen tudi njegov poznejši odnos do hrane.

Prav pogosto se zgodi, da otrok noče pojesti hrane, ki je nikoli ne je njegova mama, saj mu je okus tuj. In strokovnjaki svarijo – če je otrok pretirano sladkosned, pomislite, koliko čokolade ste pojedli med nosečnostjo. Otroci so že sicer bolj nagnjeni k sladkim okusom, zato bodite med nosečnostjo previdni, da te njegove ljubezni ne okrepite pretirano. Že med nosečnostjo poskušajte uživati vsa zdrava in koristna živila, za katera želite, da jih bo pozneje jedel tudi otrok.

Morda se nam včasih zdi, da imajo otroci najraje hrano, ki je najmanj zdrava. Vendar pa je raziskava, v katero je bilo vključenih 1.700 otrok iz osmih držav, pokazala, da ni nujno vedno tako. S pomočjo senzoričnih testov so ugotavljali, kako se otroci odzovejo na različne okuse – mastno, sladko, slano, grenko ... Rezultati so pokazali, da kar 70 % otrok iz Nemčije obožuje piškote z dodano maščobo, medtem ko se manj kot polovica otrok s Cipra razveseli take sladice. Otroci iz Nemčije raje posežejo po jabolčnem soku brez dodanega sladkorja in arom, medtem ko imajo obogatenega radi otroci iz Švedske, Italije in Madžarske.

Kulturni dejavniki

Na izoblikovanje okusa torej vplivajo tudi kulturni dejavniki. Okusi se razvijajo v podobni smeri, ko otroci odraščajo. V vseh osmih vključenih državah se namreč z leti povečuje tudi želja po sladkem in slanem okusu.

Okus otrok so primerjali z različnimi možnimi vplivi – spolom, pragom zaznave, stopnjo izobrazbe staršev, prehranskimi navadami v zgodnjem otroštvu, trajanjem gledanja televizije ter uporabo hrane kot nagrade. Čeprav so do zdaj menili, da ti dejavniki vplivajo na željo po sladkem, slanem, maščobi ter na umami okus pri otrocih, pa povezav v omenjeni raziskavi niso našli.

Vpliv

Želja po uživanju živil z različnimi okusi se razlikuje ne samo med otroki, ampak tudi med različnimi državami. Upoštevati pa moramo, da se želja otrok po različnih okusih z leti spreminja in nanjo lahko vplivajo tudi starši in okolje, v katerem živijo.

Ob vsakem obroku ponudite otroku vse štiri osnovne okuse. Verjetno mu kisel in grenek okus ne bosta všeč, vendar je prav, da ju izkusi. Tako lahko na primer ponudite slani krompir, grenko redkvico, kislo solato in sladko sadje. Vsakič, ko poje hrano določenega okusa, naj pove, katera druga hrana je podobnega okusa.

Preverite: Odlične ideje za pripravo kakovostnega zajtrka na hitro

In preberite še: Prehrana in nosečnost: Kaj je res in kaj ne?