Neobičajen simptom pljučnega raka: Vidi se na rokah in ima ga okrog 80 odstotkov obolelih

3. 7. 2023
Deli
Neobičajen simptom pljučnega raka: Vidi se na rokah in ima ga okrog 80 odstotkov obolelih (foto: Profimedia)
Profimedia

Pljučni rak spada med pogosta in nevarna obolenja. V Sloveniji se po pogostosti nahaja na tretjem mestu in zanj po podatkih Onkološkega inštituta v Ljubljani, vsako leto zboli več kot 1400 ljudi.

S pljučnim rakom so povezani različni simptomi, kot je izguba apetita, bolečine v prsih in vztrajen kašelj. Ti pokazatelji sicer spadajo med očitne, toda morda vas bo presenetil nepričakovan simptom, ki je tudi povezan z rakom na pljučih.  

Neobičajen simtpom pljučnega raka se vidi na rokah

Nabrekli ali večji prsti so lahko potencialni znak pljučnega raka, na katerega morate biti pozorni, zlasti če so se konice prstov razširile. Pozorni morate biti tudi na nohte, ki se začnejo ukrivljati navzdol kot žlica. Skoraj 80 odstotkov ljudi s pljučnim rakom ima izbočene prste. Simptomi pljučnega raka niso vedno očitni, dokler se ne začne širiti po telesu.

Simptomi pljučnega raka so še:

  • Težave z očmi in ravnotežjembolečine v rokah ali ramenih ter otekli vrat, roke ali zgornji del prsnega koša.
  • Kašelj, ki ne izgine po dveh ali treh tednih.
  • Dolgotrajen kašelj, ki se poslabšuje.
  • Okužbe prsnega koša, ki se vedno znova ponovno pojavljajo.
  • Izkašljevanje krvi.
  • Bolečina pri dihanju ali kašljanju.
  • Vztrajna zadihanost.
  • Neprestana utrujenost ali pomanjkanje energije.
  • Izguba apetita ali nepojasnjeno hujšanje.

Kdo je izpostavljen tveganju za razvoj pljučnega raka?

Med najbolj ogrožene skupine spadajo ljudje, ki kadijo cigarete, saj so odgovorni za več kot 70 odstotkov primerov te bolezni. Prav tako so večjemu tveganju izpostavljeni vsi, ki kadijo konopljo skupaj s tobakom ali brez njega. Večje veganje za nastanek bolezni imajo tudi ljudje, ki so v neposredni bližini škodljivih specifičnih kemikalij, kot so arzen, azbest, silicijev dioksid, premog ali nikelj, ter strupenega naravnega radioaktivnega plina radona.

Opomba: Podatki v članku so informativne narave in ne zdravstveni nasveti. Če pri sebi opažate kakršne koli simptome pljučnega raka, se oglasite pri svojem osebnem zdravniku. 
Vir: webmd.com in yahoo.com

Preverite tudi Aktivni podkast:

V epizodi Aktivni podkasta je v naši družbi dr. Ana Debevc Prašnikar, specialistka interne medicine, ki že vrsto let raziskuje načine, s katerim lahko podaljšamo mladostno delovanje našega telesa.

Prisluhnite mu tukaj:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek