Navodila za prvo pomoč za 9 nujnih medicinskih primerov. Ostanite mirni in pomagajte!

15. 8. 2023
Deli

 Mnogi kar otrpnejo, kadar se kaj hudega zgodi. Toda brez panike, pomagati je lažje, kot bi si mislili in predvsem je nekaj najbolj človeškega, saj lahko nekomu rešimo življenje. Tudi če vas je strah, pomislite: v nujnem primeru je bolje storiti karkoli kot pa nič! 

Najboljši način za pripravo na nepredvidene dogodke je uradno usposabljanje in obnavljanje znanja prve pomoči. Medtem pa se lahko z nami naučite nekaj osnovnih korakov za reševanje življenj. Nekaj vam bo zagotovo ostalo v spominu tudi iz našega članka.    

3 osnovna pravila

Držite se treh pravil:

  • 1) Ostanite mirni.
  • 2) Pokličite dežurnega zdravnika, če obstaja smrtna nevarnost.
  • 3) Zagotovite pomoč, dokler ne pride.        
Mnogi kar otrpnejo, kadar se kaj hudega zgodi. Toda brez panike, pomagati je lažje, kot bi si mislili. Profimedia

Mnogi kar otrpnejo, kadar se kaj hudega zgodi. Toda brez panike, pomagati je lažje, kot bi si mislili.

Pri epileptičnem napadu

Preprečite poškodbe

Ko nekdo nenadoma pade in začne trzati po vsem telesu, lahko poškoduje sebe in druge. Ostanite mirni in spremljajte, kako dolgo traja napad.  Držati ga ne morete, gibi so premočni. Hitro odstranite vse predmete v njegovi bližini in mu položite nekaj pod glavo, na primer jakno ali pa blazino. Pokličite dežurnega zdravnika! Napad traja večinoma minuto ali dve, potem pa prizadeti počasi pride k sebi. Pomirite ga z besedami. Ostanite z osebo tako dolgo, da si popolnoma opomore.     

Sum zastrupitve

Identificirajte snovi

Oseba je nekaj pojedla in ji je zelo slabo. Najprej poskusite ugotoviti, kaj bi lahko povzročilo zastrupitev. Potrpežljivo se pozanimajte posebej pri otrocih. Pokličite dežurnega zdravnika in se držite navodil ter shranite ostanke strupene snovi. Strup naj gre čimprej iz telesa. V vsakem primeru pokličemo na 112, tudi če le sumimo na zastrupitev ali mislimo, da je prizadeti izven resne nevarnosti. Ne čakamo na prve znake in simptome zastrupitve.  

Ugriz živali

Hitro izperite rano

V živalski slini - predvsem mačji - je množica bakterij, ki lahko povzročijo hude infekcije. Zato že pri manjših ranah velja, da mesto ugriza takoj temeljito očistite in dezinficirate z vodo in milom. Če v enem tednu po ugrizu opazite pordelost ali oteklino ali pa je mesto ugriza toplo ali močno boli, morate vsekakor obiskati zdravnika. Takoj pa se odpravite k zdravniku, če vas je v tujini ugriznila potepuška žival.  

Preberite še: S temi domačimi triki boste ublažili komarjeve pike

Nevarnost zadušitve

Tujek izkašljajte

Večinoma se zgodi pri jedi: nekdo začne kašljati, se davi in ne pride do zraka. Morda celo postane moder v obraz. Prizadetemu ne dajajte ničesar piti, najprej mora tujek ven. Otroka posedite v naročje, glavo pa naj ima nagnjeno nekoliko naprej. Previdno ga tolcite med ramenskimi lopaticami. Odraslega prosite, da se nagne čez naslonjalo stola. Če tudi po večkratnem udarjanju nič ne prileti iz ust, uporabite Heimlichov prijem: postavite se za prizadetega, položite pest na njegovo žličko in ga enkrat ali večkrat povlecite proti sebi in navzgor. V trebušni votlini tako pride do visokega pritiska, ki se prek prepone prenese v prsni koš, pogoltnjeno pa se izloči.    

V trebušni votlini tako pride do visokega pritiska, ki se prek prepone prenese v prsni koš, pogoltnjeno pa se izloči. Profimedia

V trebušni votlini tako pride do visokega pritiska, ki se prek prepone prenese v prsni koš, pogoltnjeno pa se izloči.

(Diabetično) pomanjkanje sladkorja

Lizanje sadnega sladkorja

Pri premalo inzulina ali pri nepričakovanem naporu: če pri diabetikih pride do znižanja ravni krvnega sladkorja, telo hitro opozori z drgetanjem, hladnim potom, bledo kožo, vrtoglavico, nemirom in motnjami govora. Čas je za sadni sladkor, sladko pijačo ali sadni sok. Pacienta položite ležati v nekoliko višji položaj. Če je nezavesten, ga imobilizirajte v bočnem položaju in pokličite zdravnika.    

Rana močno krvavi

Namestite kompresijsko obvezo

Nekoga prosite, da pokliče nujno zdravniško pomoč. S kompresijsko obvezo ustavite krvavenje rane. Najenostavneje gre s sterilnim povojem iz domače lekarne (lahko tudi z ruto ali majico). Na rano položite kompreso, jo dvakrat do trikrat tesno ovijte, da se izvede pritisk na poškodovano žilo. Do prihoda zdravnika se pomirjujoče pogovarjajte s prizadetim.  

Znaki srčnega infarkta

Ostanite mirni

Če nekoga močno boli v prsih, bolečina sega v levo roko, ramo in v trebuh, boli ga čeljust, težko diha in se boji smrti, kaže, da gre za srčni infarkt. Pri ženskah se večinoma pojavijo slabost, pomanjkanje zraka, siljenje na bruhanje, oslabelost in bolečine v zgornjem delu trebuha in v hrbtu. Kaj narediti? Takoj pokličite nujno zdravniško pomoč! Pacient naj sedi pokončno, da srcu ni treba črpati toliko krvi. Poskusite pomiriti prizadetega. Ne sme se zadihati, ker tako po nepotrebnem porabi življenjsko pomemben kisik. V zaprtih prostorih odprite okna.   Sum kapi Hiter test Pri kapi šteje vsaka sekunda.

Enostaven test - GROM za prepoznavo simptomov:

  • 1) Govor: lahko prizadeti pove stavek? Če ne more ali pa zateguje besede, je to že znak za alarm.
  • 2) Roke: prizadeti naj iztegne roke naprej in obrne dlani navzgor. Če pride do ohromelosti, tega ne more.
  • 3) Obraz: osebo prosite, da se nasmehne. Če je obraz nekoliko zategnjen, to kaže na delno ohromelost  
  • 4) MUDI SE: takoj pokličite 112 in opišite simptome.

Do prihoda pomoči pomirite prizadetega. Sedi naj pokončno, nič ne sme jesti ali piti. Lahko pride do motnje požiralnega refleksa! Če je pacient nezavesten, ga položite v stabilen bočni položaj. Če ne diha ali pa je zastalo srce, začnite z masažo srca.  

Preberite še: Strokovnjaki razkrivajo opozorilne znake, ki se pojavijo nekaj dni pred srčnim napadom!

Vbod v usta

Takojšnje hlajenje

Strup čebele ali ose lahko v nekaj minutah privede do oteklin. Dihanje je oteženo, obstaja nevarnost zadušitve! Do prihoda zdravnika je pomembno, da vbodno mesto hladite od znotraj navzven, tako da pijete hladno vodo, ližete ledeno kocko ali pa si okrog vratu položite hladilne obkladke. Če ste alergični, morate pri sebi vedno imeti injekcijo, ki vam jo je predpisal zdravnik. Injicirate si jo v stegno.

Če ste alergični na pik ose ali čebele, morate pri sebi vedno imeti injekcijo, ki vam jo je predpisal zdravnik. Injicirate si jo v stegno. Profimedia

Če ste alergični na pik ose ali čebele, morate pri sebi vedno imeti injekcijo, ki vam jo je predpisal zdravnik. Injicirate si jo v stegno.

Izbit zob

Položite ga v hladno mleko

Če se je izbil celoten zob, se ta lahko znova namesti nazaj. Pomembno je, da se ne dotikate korenine, ki varuje zob pred izsušitvijo. In takoj je treba k zobozdravniku. Zob položite v hladno mleko (najbolje homogenizirano). Korenina tako preživi 48 ur.       

Preberite še: Kako zaspati v samo 10, 60 ali 120 sekundah? To so metode, ki vam bodo v pomoč

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek