Študija: Zakaj se nekateri ljudje starajo veliko počasneje od drugih in so tudi videti mlajši?

5. 7. 2023
Deli

Svetovno prebivalstvo se stara, kar povečuje s starostjo povezane bolezni. Torej - za zmanjšanje bremena bolezni in zaščito produktivnosti prebivalstva so potrebni ukrepi proti staranju. Mladi so najbolj privlačne tarče za terapije za podaljšanje zdravja, ker je pri njih še vedno mogoče preprečiti bolezni. Seveda pa obstaja dvom, ali je mogoče zaznati procese staranja pri mladih odraslih, ki še nimajo kroničnih bolezni. 

Ugotovitve skupine raziskovalcev, ki jih je vodil profesor Daniel W. Belsky z ameriške univerze Columbia (Columbia Aging Center), kažejo, da je mogoče kvantificirati procese staranja pri ljudeh, ki so še vedno dovolj mladi, da preprečijo s staranjem povezane bolezni, kar odpira nova vrata za terapije proti staranju. Znanost o podaljševanju zdravja je morda osredotočena na napačen konec življenjske dobe; raje kot le preučevanje starih ljudi, bi morala geroznanost preučevati tudi mlade.  

Vsi ljudje se ne staramo enako

Ni nenavadno, da so nekateri posamezniki videti starejši, kot so – znanstveniki so potrdili, da se vsi ljudje ne staramo enako.  Če torej nekateri izgledajo, kot da se starajo elegantneje kot drugi, se verjetno počasneje starajo tudi znotraj. Kaj je biološka starost proti kronološki starosti? Na najosnovnejši ravni je kronološka starost število let, kolikor je oseba živa, medtem ko se biološka starost nanaša na to, koliko je oseba videti stara.

Kaj je biološka starost proti kronološki starosti? Profimedia

Kaj je biološka starost proti kronološki starosti?

Študija: videz se ujema s starostjo

Študija iz leta 2010, ki je vključevala približno 1000 moških in žensk, rojenih med aprilom 1972 in marcem 1973 (vsi so bili takrat stari 38 let), je preučevala biološko starost v primerjavi s kronološko starostjo, da bi bolje razumela 'tempo staranja' udeležencev. Raziskovalna skupina je uporabila 18 bioloških markerjev - vključno s krvnim tlakom, delovanjem organov, holesterolom, zdravjem zob in metabolizmom - za oceno biološke starosti vsakega udeleženca. Rezultati so pokazali, da se biološka in kronološka starost večine anketirancev ujemata, torej se njihov videz ujema s starostjo. Določen odstotek pa ima veliko mlajšo biološko starost od kronološke.

Dinamiko staranja lahko merimo tudi pri mladih

Večina ljudi se je v povprečju starala leto za letom, nekateri pa tri leta v enem, pri določenem številu srečnežev pa je bilo staranje na leto blizu ničle: »Odkrili smo jasno povezavo med tem, da če je človek navzven videti starejši, se hitreje stara navznoter, in tem, da lahko dinamiko staranja merimo tudi pri mlajših, ne le pri starejših,« pojasnjuje dr. avtor študije, Daniel Belsky, profesor medicine in epidemiolog.

Rezultati so pokazali, da se biološka in kronološka starost večine anketirancev ujemata, torej se njihov videz ujema s starostjo. Profimedia

Rezultati so pokazali, da se biološka in kronološka starost večine anketirancev ujemata, torej se njihov videz ujema s starostjo.

Moški in ženske, ki niso imeli dobrih rezultatov pri biološkem merjenju staranja, so bili slabši tudi pri testih koordinacije in ravnotežja ter kognitivnih sposobnosti, kot je reševanje določenih problemov in mentalna izostrenost. Biološko starejši ljudje so poročali tudi o večjih težavah pri preprostih telesnih dejavnostih, kot sta hoja in plezanje po stopnicah.  

Kako upočasniti staranje?

Cilj tega spremljanja je bil zaznati dinamiko staranja preiskovancev že v zgodnji starosti, da bi lahko preventivno ukrepali oziroma pravočasno upočasnili biološko staranje. Ti preventivni ukrepi vključujejo spremembo življenjskega sloga – boljšo prehrano, redno rekreacijo in sprostitev. Belsky je ugotovitve študije označil za dokaz koncepta - "demonstracijo, namenjeno potrditvi, da imajo določeni koncepti ali teorije potencial za uporabo v resničnem svetu" - za uporabo bioloških markerjev za merjenje procesa staranja pri ljudeh, ki bi sicer veljali za premlade. 

Določen odstotek ima veliko mlajšo biološko starost od kronološke Profimedia

Določen odstotek ima veliko mlajšo biološko starost od kronološke

Ali je pojav debelosti enak staranju?

Te ugotovitve so bile pozneje postavljene pod vprašaj, ker se zdi, da niso upoštevale enega možnega motečega dejavnika - povečanja telesne mase. Anne B. Newman s šole za javno zdravje Univerze v Pittsburghu je v pismu z naslovom »Ali je pojav debelosti enak staranju?« napisala, da je njihova analiza v osnovi napačna, ker niso prepoznali biološkega pomena uporabljenih ukrepov: »Številni uporabljeni ukrepi, kot so razmerje med obsegom pasu in bokov, krvni tlak, holesterol, trigliceridi in HgbA1C, so označevalci upada telesne dejavnosti in debelosti ... Zato menim, da je to, kar je opisano v tem indeksu, zelo povezano s pridobivanjem teže, - pravi Newan. Belsky pa trdno stoji za svojim delom: »Ne glede na to, ali je povečanje telesne mase znak staranja ali vzrok, sta dve merili staranja, ki smo ju preučevali, biološka starost in stopnja staranja, več kot povečanje telesne mase,« je zapisal Belsky v svojem podrobnem odgovoru.Po natančnem pregledu in ponovni analizi podatkov v luči pomislekov Anne Newman je Belsky izjavil, da študija ni bila "bistveno" pomanjkljiva tako kot trdi Newman.   

Preberite več o počasnem staranju:

Če bi radi živeli dolgo in kakvostno, spodbudite mehanizme, ki ohranjajo optimalno delovanje telesa

Vse to lahko naredite za zdrave možgane že zjutraj

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek