Kako vam telo sporoča, da bi morali jesti zajtrk?

18. 3. 2024
Deli
Kako vam telo sporoča, da bi morali jesti zajtrk? (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste eden tistih, ki si jutra ne predstavlja brez zajtrka, ali ga nikoli ne jeste? Poglejte, ali vaše telo kliče po tem, da bi vpeljali to jutranjo navado. 

Neštetokrat ste že slišali, da je zajtrk najpomembnejši obrok v dnevu. A potem se zgodi, da vstanete prepozno in zgolj odhitite skozi vrata, ali pa zjutraj enostavno niste lačni in zato obroka niti ne pogrešate. Pa je izpuščanje zajtrka zdravo in dobro za nas? Poglejmo. 

Preden preverimo simptome, ki kažejo, da bi za vas bilo dobro razmisliti glede zajtrka, so tu dobre in slabe strani tega obroka. 

Dobre strani zajtrka: 

Brez črevesnih težav

Zdrav zajtrk naj bi med drugim vseboval vlaknine, kar pomeni, da je izpuščanje tega obroka slaba novica za črevesje. Vlaknine kot so sadje in polnozrnate žitarice skrbijo za normalno in zdravo prebavo, kar lahko tudi zmanjša simptome razdražljivega črevesja. Brez zajtrka je vaša prebava lahko ogrožena. 

Manjše tveganje za srčne bolezni

Redno uživanje zajtrka skrbi za uravnavanje lakote in raven inzulina čez dan, ravno nasprotno pa se lahko zgodi tistim, ki ga izpustijo: razvijejo oslabljeno občutljivost na inzulin. To slabo vpliva na krvni tlak, ravnovesje holesterola in vnetja po telesu, kar pomeni tudi večje tveganje za težave s srcem. Če zajtrku dodate nekaj antioksidantov, mononasičenih maščob in vlaknin, lahko poskrbite za zdravo srce. 

Preverite še: 

Brez napadov lakote

Kadar ne jeste zajtrka, raven grelina naraste - to je hormon, ki povzroča občutek lakote. Zato imate manj energije čez dan in slabše funkcionirate, poleg tega hitro posežete po tistem predalu, kjer hranite sladkarije, saj želite potešiti lakoto. Takšne sladke malice ne bodo držale dolgo in že kmalu boste potrebovali nov prigrizek. Če zajtrku dodate nekaj beljakovin, pa boste siti še dolgo časa. 

Slabe strani zajtrka:

Časovno zamuden

Če niste ravno jutranji tip človeka in radi spite do zadnje minute, vam veliko pomeni tudi tistih 15 minut, ki bi jih drugače porabili za pripravo zajtrka in obedovanje. Ali zaposleni starši, ki morajo najprej pokonci spraviti sebe in potem še otroke, pa tisti, ki delo začenjajo res zgodaj zjutraj ... Kadar v rutini ni zajtrka, lahko prihranite nekaj minut. 

Dolgočasni obroki

Bodimo iskreni: vedno nimamo novih idej, kako popestriti zajtrk, ne ljubi pa se nam jesti vedno istih obrokov. Ali nimamo časa, da bi kaj pripravili že zvečer in zjutraj samo pojedli. V tem primeru je zajtrk lažje izpustiti in po poti zaviti v pekarno, kjer imajo več izbira (je pa ta seveda manj zdrava in nasitna ter lahki ustvari slabe navade). 

Oteži jutranje gibanje

Jutranji telovadci si zajtrka vsaj v večjem obsegu ne privoščijo, ker potem ne morejo telovaditi. Kadar ste se skušali gibati po obilnem obroku, vam je postalo slabo in občutili ste težo v želodcu, zato niste morali pokazati najboljših rezultatov. Kadar je zjutraj na vrsti tudi vadba, mnogi ne jejo zajtrka, dobro pa si ga je privoščiti kasneje in napolniti izgubljene zaloge. 

Ali vaše telo hrepeni po zajtrku? 

Na koncu je odločitev vaša: si boste zjutraj vzeli nekaj dodatnih minut za pripravo zajtrka? Ali se bolje počutite, če ga ne jeste in si kasneje kljub veliki lakoti pripravite zdravo malico? Upoštevati pa morate tudi svoje telo. Če vam vztrajno govori, da zajtrk potrebuje, je navado vredno osvojiti. Začnite z majhnimi koraki in npr. pojejte košček sadja. Ko se privadite, obrok povečujte. 

Kateri simptomi kažejo, da bi morali jesti zajtrk? 

  • dopoldanski padec energije, zaspanost, velika utrujenost
  • slabo razpoloženje
  • možganska megla
  • glavoboli
  • velika želja po hrani, posebno po ogljikovih hidratih
  • neželena in nenačrtovana izguba teže
  • sprememba pri prehranskih navadah (večji, težji obroki pozno zvečer)
  • težave s spancem
  • težave s prebavo

Ste zaznali več simptomov? Potem začnite jesti zajtrk in opazujte, ali kateri od njih izgine. 

Viri: Real simple