Zakaj imate nenehno občutek, da morate na stranišče? Obstaja kar nekaj vzrokov

29. 4. 2023
Deli
Zakaj imate nenehno občutek, da morate na stranišče? Obstaja kar nekaj vzrokov (foto: Profimedia)
Profimedia

Ali ste opazili, da imate kar naenkrat nenehno občutek, da morate na stranišče? Vzrok je lahko veliko resnejši od tega, da veliko pijete. 

Čeprav nič ne more nadomestiti obiska pri zdravniku, ki ga vsekakor načrtujte, če opazite kaj nenavadnega, je dobro poznati vzroke, ki se lahko skrivajo za nenehnim občutkom polnega mehurja. 

Zakaj tako pogosto čutite, da bi morali na stranišče?

Spremenili ste navade

Ste si pred kratkim postavili kakšen nov cilj, ki ga želite doseči? Morda vključuje več pitja vode, da bi preprečili dehidracijo in omogočili telesu normalno delovanje? 

Velikokrat je vzrok povečanega uriniranja preprost: povečan vnos tekočine v telo. Potem je tu še določena hrana in pijača, ki pospešeno izloča tekočine iz telesa: kofein, alkohol, umetna sladila ... Vse to ima lahko diuretični učinek. 

Trpite za vnetjem

Določena vnetja lahko povzročijo, da morate večkrat na stranišče. Takšna je npr. okužba sečil in njej podobne okužbe. Bakterije lahko dražijo steno in s tem povzročijo vnetje mehurja in sečnice. Zato greste pogosto na stranišče, vendar urinirate malo in ob tem čutite pritisk ali bolečino. Občutek vsekakor ni prijeten. 

Takoj, ko začnete sumiti, da bi lahko imeli vnet mehur, pojdite k zdravniku. 

Imate prekomerno aktiven mehur

Prekomerno aktiven mehur povzroči neželeno krčenje mišic ob mehurju, tudi ko je ta skoraj prazen. Oseba, ki trpi za tem, bo imela občutek, da mora takoj na stranišče, v resnici pa ji ne bi bilo treba. Takšno življenje je lahko precej oteženo, zato se hitro odpravite k zdravniku. Pomaga tudi sprememba življenjskega sloga in vaje za medenično dno. 

Ste pod večjim stresom

Mentalno zdravje ima lahko velik vpliv na fizično zdravje, tudi na sečila. Kadar ste pod čustvenim stresom, boste lahko opazili pogostejše odhajanje na stranišče. To je lahko tudi odziv na anksioznost in depresijo ali "beži ali bori se" sistem, v katerega telo preide, kadar je pod stresom. 

Znanstveniki še niso dognali, zakaj do tega pride. 

Težava z živci v hrbtenici ali poškodba

Verjetno pogostega uriniranja ne bi povezali s poškodbo ali težavami z živci v hrbtenici, vendar je lahko vzrok tudi to. 

Nevrološke motnje in poškodbe živcev lahko motijo sporočila med mišicami, ki nadzorujejo mehur in možgani. Zato težje nadzorujete mehur in ga praznite. 

Prisluhnite aktivni podkastu! 🎧

Kineziologinja Nina Strojnik: "Telo je navajeno, da se giba, telo se mora gibati"

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek