Ženskam v menopavzi zdravniki neustrezno predpisujejo antidepresive, ki simptome še poslabšajo

26. 1. 2024
Deli
Ženskam v menopavzi zdravniki neustrezno predpisujejo antidepresive, ki simptome še poslabšajo (foto: Profimedia)
Profimedia

Strokovnjakinja za zdravje žensk opozarja, da je takšno predpisovanje zdravil zaskrbljujoče na več ravneh.

Menopavza je povsem naraven pojav, ki pa prinaša tudi nekaj neprijetnih simptomov, kot so razbijanje srca, vročinski oblivi, nočno potenje, nespečnost, glavoboli, suhost nožnice in bolečine, zmanjšana želja po spolnosti in ponavljajoče se okužbe sečil. Hkrati pa se menopavza odraža tudi na mentalnem in duševnem zdravju; pojavijo se lahko tesnoba, spremembe razpoloženja, občutki žalosti, ter težave s koncentracijo in spominom.

Ne spreglejte:

Ženske v menopavzi ne dobijo ustrezne obravnave

Ob težavah, ki jo menopavza prinaša, pa ženske ne dobijo zdravniške podpore, ki jo potrebujejo. 

Raziskava z naslovom "Kaj si ženske želijo v menopavzi?", v kateri je sodelovalo 1101 žensk v Združenem kraljestvu, starih med 42 in 55 let, je pokazala, da ženske vse bolj oklevajo pri obisku svojega zdravnika zaradi skrbi, da ne bodo dobile ustrezne podpore.

Približno 84 odstotkov jih pravi, da njihov zdravnik ni zadostno odgovoril na njihova vprašanja, medtem ko so bile le tri od desetih žensk zadovoljne s pomočjo, ki so jo dobile od osebnega zdravnika. Skoraj 40 odstotkov žensk je izjavilo, da se niso obrnile na svojega zdravnika za pomoč pri zdravljenju simptomov menopavze. 

Zdaj pa so strokovnjaki ugotovili, da mnogi zdravniki ženskam v menopavzi napačno predpisujejo antidepresive, ki poslabšajo simptome in uničijo njihovo samozavest.

Napačno predpisovanje antidepresivov

Na portalu inddependent.co.uk poročajo o novi zaskrbljujoči raziskavi, v kateri se je izkazalo, da več kot tretjina žensk, ki obišče osebnega zdravnika s simptomi menopavze, dobi antidepresive. Približno 80 odstotkov teh žensk je izjavilo, da antidepresivi niso učinkoviti pri zdravljenju simptomov, ki jih menopavza prinaša.

Maryon Stewart, strokovnjakinja za zdravje žensk, ki je izvedla anketo, je dejala, da je takšno predpisovanje zaskrbljujoče in žaljivo. "To ni rešitev, antidepresivi ne bodo pomagali pri njihovi samozavesti ali odnosih. V nekaterih primerih lahko poslabšajo njihovo počutje," je še dodala.

"Ženske v menopavzi niso duševni bolniki, zato antidepresivi niso primerni. Nekatere ženske mi pravijo, da se počutijo slabše ob antidepresivih, nekatere pravijo, da nimajo velikega učinka. Vse študije kažejo, da antidepresivni v menopavzi niso učinkoviti."

Strokovnjakinja opaža, da je težava predvsem v tem, da zdravniki niso ustrezno podkovani, da bi lahko svetovali ženskam v menopavzi.

"Tudi zdravniki sami ne dobijo dovolj pomoči in nasvetov okoli menopavze. Priznavajo, da so premalo izobraženi, zato ženskam ne morejo pomagati," pravi.

Tudi druge študije kažejo na to, da ženske v času menopavze ne dobijo ustrezne obravnave in zdravljenja.

Louise Newson, osebna zdravnica in specialistka za menopavzo, je dejala: "Nizke ravni estrogena in testosterona v naših možganih, ki se pojavijo med menopavzo, pogosto vodijo do simptomov, kot so slabo razpoloženje, zmanjšana motivacija, tesnoba in slab spanec. Veliko žensk zaradi tega dobi diagnozo depresije, ki pa je napačna.

Študija, ki jo je nedavno izvedla moja neprofitna organizacija Newson Health pri skoraj 3000 ženskah, je pokazala, da so 66 odstotkom teh žensk neustrezno ponudili antidepresive za slabo razpoloženje, ki je v resnici bilo posledica menopavze. Smernice za menopavzo so zelo jasne; antidepresivi ne bi smeli biti prva izbira za odpravljanje simptomov."

Strokovnjaki menijo, da bi najboljša izbira bilo ustrezno izobraziti zdravnike, da bi znali bolje obravnavati ženske v menopavzi in jim ponuditi podporo, ki jo potrebujejo.

Vir: independent.co.uk

Bonus video: Spoznajte Slovenko, ki je obiskala že preko 1.400 jezer pri nas