V&O: Ali krompir res povzroča sladkorno bolezen?

18. 8. 2009
Deli
V&O: Ali krompir res povzroča sladkorno bolezen?

Ali res preveč krompirja redi in lahko povzroči sladkorno bolezen?

Ste v kakšni samopostrežni restavraciji že kdaj opazovali, kaj ima na krožnikih večina ljudi? Večina poje ogromne količine nezdravo pripravljenega krompirja, npr. ocvrti krompirček, masten pečeni krompir in čips.

Uživanje te gomoljaste zelenjave so kmalu povezali z debelostjo in povečanim tveganjem za razvoj sladkorne bolezni, resnica pa je, da je krompir, zlasti če ga pripravimo z lupino vred, zelo bogat s številnimi minerali in vitamini.

Kaj je znanost zares dokazala

Krompir vsebuje nekatere pomembne mineralne snovi: železo, magnezij in natrij. Tudi visok glikemični indeks, zaradi katerega je krompir na zatožni klopi, je relativna zadeva ? če pravilno pripravljen krompir pojemo z manjšo količino zdrave maščobe, na primer s polnomastno skuto, sirom, avokadom ali malo smetane (pire), se glikemični indeks skupnega obroka močno zmanjša, kar upočasni hiter dvig krvnega sladkorja.

Sklep

Pomemben je način priprave. Ocvrti krompirček in čips sta zaradi ogromne vsebnosti (30 odstotkov in več) nasičene in zaradi toplotne obdelave deloma oksidirane maščobe res slaba izbira. Raje si privoščite malo okusnega pireja s koščkom masla ali pa si v pečici na tef­lonski ponvi brez maščobe specite mladi krompir z olupki, ki ga lahko pojeste s pikantno zeliščno skuto ali maslom.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek